FUNkčness premena, Zdravie, životný štýl

Strach – keď ho prekonáš budeš slobodný

V našej Funkčness rodine nie je núdza o inšpiratívne príbehy. Prečítajte si, ako sa začala premena makača Martina a ako prekonal svoj strach aj zo základných funkčných pohybov.


Cement môj každodenný

Pamätám si, keď sme s otcom za dávnych čias stavali dom, koľko vreciek cementu som sa nanosil k miešačke a aké boli ťažké. Predstavte si teraz, že to vrece cementu (50 kg) nosíte každý deň, celý deň, na sebe. Kto by sa z toho nezadýchal, koho by neboleli kolená alebo nevládal chodiť, nieto skákať alebo behať?

Nehovoriac o rôznych potenciálnych diagnózach, ktoré mi vymenovala poisťovacia agentka, keď mi prerábala zdravotné poistenie a začali mi zrazu naskakovať šialene vysoké čísielká pri cene pripoistení, pretože som pre poisťovňu bol ako vysoko rizikový klient, ktorého každú chvíľu môže trafiť infarkt. A nakoniec ešte keď človek vidí sklamaný výraz všeobecného lekára na preventívnej prehliadke, ktorý mu smutným hlasom povie “Nie je neskoro dať sa do poriadku, však ste ešte mladý”. Veru, mladý som bol, ale som sa tak vôbec necítil. 

Ťažká cesta k lepšiemu

Snažil som sa chodievať pravidelne do klasického fitka, podvíhať nejaké činky, rozbiť zopár strojov a počas toho snáď stratiť aj zopár kíl a nabrať nejaké to svalstvo. Na začiatku bolo vždy odhodlanie a chuť niečo spraviť, parťák čo to so mnou bude ťahať a pekný pravidelný režim. A, ako to všetci poznáme, najprv zlyhal režim, potom parťák a potom pošlo aj odhodlanie. A tých pár zmien, čo si človek krvopotne vybojoval za mesiace snahy, sa stratilo v priebehu týždňov.


FUNkčness premena - ako som prekonal svoj strach

FUNkčness premena – ako som prekonal svoj strachFUN aj -kčness

O FUNkčness som sa dozvedel od sestry – legendárnej trénerky Andy, ktorú poznáte zo všetkých tých fotiek, plagátov či videí, kde predvádza všetky tie pre mnohých nás bežných ľudí nepredstaviteľné kúsky, akých je schopná. Rozbiehala sa vtedy akurát nová skupina cvičiacich pod jej vedením a tak sa ma spýtala, že či sa nechcem pridať, aspoň skúsiť. Tak som sa pridal, tak som skúsil a prvý krát som skoro dušu vypľul. Nebyť skvelého kolektívu a super tréningov a trénerov, tak by som s tým asi švihol hneď. Ale práve vďaka nim som vydržal a vôbec neľutujem.

Cesta naspäť v čase

Je to nádherný pocit, keď ste nútení prebrať svoj šatník a nie je to preto, že si už neoblečiete gate alebo nezapnete košeľu. Keď nájdete nejaké zabudnuté nohavice alebo tričko, ktoré ste ešte stále držali v skrini s nádejou, že ho jedného dňa oblečiete znova (keď bude tých X- na šatách o trochu menej) a sedí vám tak ako pred rokmi, je to naozaj skvelý pocit.

 

Prekonanie samého seba – keď strach už nie je prekážka

Postup v zlepšení samého seba je pomalý, ale výsledok stojí za to. Keď som začínal cvičiť, tak som sa bál preskočiť aj palicu na zemi a stabilita bola neexistujúca. Vyzeral som ako opitý plameniak, keď sme robili cviky na jednej nohe. Dnes už môže povedať, že plameniak pije oveľa menej :). Spevnené kĺby, pevnejšie svaly (aj nejaké, o ktorých som ani nevedel, že ich mám) a hlavne prekonanie mentálnych blokov a zrazu sa dá (skoro) všetko. Skákanie cez prekážky? Pohoda! Výskok na bedňu? Dáme! Ideme sa točiť na kruhoch? Jasné, podrž mi vodu.

FUNkčness premena - stále nosím na sebe vrecko cementu, ale už len to malé

FUNkčness premena – stále nosím na sebe vrecko cementu, ale už len to malé

 

Fakty v číslach

Na začiatku

Na pravidelný tréningový režim som nabehol v Máji 2019. Vtedy ukazovala váha číslo 142 kg. Po dvoch mesiacoch cvičenia (7.7.2019) som si nechal spraviť diagnostiku na tanite, kde výsledky vyzerali takto:

Váha: 136,9 kg
Podkožný tuk: 30,5 %
Svalová hmota: 90,5 kg
Tuk na orgánoch: 15,5 %
Metabolický vek: 48 rokov!!!

Uprostred

Z týchto všetkých údajov ma najviac zarazil práve metabolický vek, ktorý bol o 15 rokov vyšší, ako môj reálny vek. Toto zistenie ma v mojej snahe dosiahnúť zmenu dosť nakoplo.
O ďalšie 3 mesiace neskôr (3.10.2019) som sa na diagnostickú váhu postavil znova. Výsledky ma milo potešili a znova sa posilnila chuť makať ďalej:

Váha: 123 kg
Podkožný tuk:  25 %
Svalová hmota: 87,8 kg
Tuk na orgánoch: 11 %
Metabolický vek: 40 rokov


Po roku

Vravím si “YES, za 3 mesiace som omladol o 8 rokov!”. Vidieť, ako sa tie čísla postupne menia stále k lepšiemu, je pre mňa naozaj brutálne motivujúce. Čas plynul ďalej, cvičenie som už bral ako samozrejmú súčasť môjho bežného života a moje úsilie nezastavila ani pandémia, kvôli ktorej sa museli brány FUNkčness centra na istý čas zatvoriť, pretože naši tréneri nás mali aj doma pekne pod palcom. Vďaka ich ochote pripravovať nám tréningy na doma som mohol naďalej udržiavať svoj režim a nestal sa zo mňa lenivý “krémeš”. Určite aj vďaka tomu som po znovuotvorení “pekelných brán mordoru” mohol vidieť pri opätovnej diagnostike (16.7.2020) takéto hodnoty:

Váha: 116 kg
Podkožný tuk:  22,3 %
Svalová hmota: 85,7 kg
Tuk na orgánoch: 9,5 %
Metabolický vek: 33 rokov


Suma sumárum za cca rok som sa zbavil 26 kíl (áno zbavil, nie stratil, lebo ich nemám v pláne znovu nájsť :-)), znížilo sa mi percento podkožného tuku o 8%, na vnútorných orgánoch o 6% a čo je hlavné, moje telo sa konečne cíti na toľko rokov, koľko reálne aj má. A to ešte ani zďaleka nie som v cieli.

Strach je prekonaný no premena ešte nekončí

Ešte som len v polovici cesty. ale musím povedať, že sa teším na tú druhú. Stále nosím na sebe vrecko cementu, ale už len to malé (25 kg). A aj to pôjde za chvíľku do miešačky kvalitných kruháčov a tréningov ;-).  

Máte strach preskočiť prekážku?

Zistili ste, že aj vy patríte k ľuďom, ktorí majú strach vyskákať schody znožmo? Prípadne pri stoji na jednej nohe sa vám klepe celé telo? Vieme vám s tým pomôcť. Kontaktujte nás a pomôžeme vám prekonať vaše obavy a naučíme vás ako byť stabilný a odvážny.