beh, Funkčné cvičenie, funkcness centrum, FUNkčness premena, Pohybovňa, transformačný program, zdravé cvičenie, Zdravie, životný štýl

Beh a budovanie komplexnosti

Nachádzame uspokojenie vtom, keď sa stávame motiváciou pre našich klientov a keď im pomáhame zlepšiť nie len ich športové výkony ale predovšetkým zdravie. Prečítajte si, ako k nám dobehol Michal Kamenský a čo všetko stálo za jeho voľbou stať sa funkčnessákom a doplniť beh o komplexnejší pohyb.


Ahojte priatelia,

volám sa Michal Kamenský. Chcel by som napísať niečo o sebe a o svojej ceste za zmenou. Rád by som sa zameral na to, ako mi cvičenie a šport  pomáha. Ako ma to napĺňa. 

V súčasnosti žijeme ťažké pandemické obdobie. Mnohí sa cítime prázdni a psychicky unavení. Mnoho prevádzok, žiaľ aj fitká (a teda aj naša pohybovňa FUNkčness centrum) sú zavreté, tak verím, že pomôžem svojím príbehom. Som ešte na začiatku a stále si len hľadám cestu ako žiť zdravšie a plnohodnotnejšie. Úžasní  ľudia a tréneri z FUNkčness ma k tomu vedú a ukazujú mi správny smer.

Úvodom pár riadkov o mne: 

Nepovažujem sa za nejakého makača  a nechcem sa ani chváliť, som len začiatočník v cvičení. Osobne sa považujem za priemerného pracujúceho človeka, otca dvoch detí a milujúceho manžela. 

Viem však s istotou povedať, že odkedy som začal cvičiť, tak sa to snažím v rámci svojich možnosti robiť na 100% a odhodlanie mi určite nechýba.  Aby ste ale chápali lepšie celý kontext, tak sa musím predstaviť trošku obšírnejšie.

Od ranného detstva som inklinoval k športu. Už v útlom veku som hrával súťažne futbal v žiackych kategóriach, v doraste aj v seniorských skupinách. Treba však zdôrazniť, že to nebolo nič extra. Väčšinou okresné a krajské súťaže. Ale vždy so srdiečkom a s maximálnym nasadením. No vo veku 26 rokov som si futbalom privodil vážnejšie zranenie kolena a podstúpil dve operácie, ktoré znamenali pre mňa koniec s týmto športom. Musel som povinne 3 mesiace chodiť s ortézou, nešportovať a rehabilitovať. Samozrejme, ako to už chodí, človek časom spohodlnie, prichádzajú tlaky a stresy z práce, menej pohybu a u mňa sa to prejavilo tým, že som sa dostal na hmotnosť 98kg!!!

Beh ma začal napĺňať

Toto bol zlom, kedy som začal niečo so sebou opäť robiť. Keďže som chcel minimalizovať riziko zranenia a vyhýbať sa kontaktnému športu, tak som začal s behom. Beh sa stal pre mňa super relaxom a športom, ktorý ma skutočne začal napĺňať. Chcel som sa v ňom zlepšovať a posúvať ďalej. Beh mi vždy vyčistil hlavu. Pre mnohých je to len sezónna záležitosť ako po sviatkoch schudnúť. Ono je to pekné a na začiatku to aj celkom pomáha, ale… Dnes je už beh pre mňa najmä životným štýlom a drogou. Behám 8 rokov, v podstate takmer každý deň, cca 300 km mesačne. Mám za sebou 14 zvládnutých maratónov (pre tých, čo nevedia: maratón =  42,195 km) a 4 úspešne dokončené ultramaratóny (všetky v horách s dĺžkou nad 100 km a s prevýšením cez 4000 výškových metrov) a tiež kratšie  ultraakcie od 50 po 85 km.

Dnes je už beh pre mňa najmä životným štýlom a drogouDnes je už beh pre mňa najmä životným štýlom a drogou


Beh ako jednostranná aktivita si vyžiadala svoju daň

Žiaľ táto moja “extrémna” záľuba predstavuje značné zaťažovanie tela a najmä kĺbov, takže kolienko sa opäť začalo hlásiť. Dá sa povedať, že som začal doplácať na jednostrannú aktivitu a zameranie. Veľa vecí som zanedbával, dával bokom. Zjedol som prakticky hocičo, veď som to behom spálil. Seriózny strečing a rozcvičky pred behom nula bodov. Regenerácia nič moc, no najmä vrch tela bol čajikový. Hovoril som si, že to pre behanie nie je podstatné. Skratka som si behom obnovil zranenie nešťastného kolena a to ma vyradilo z plánovaných pretekov.

Ukážkový tréning vo Funkčness centre

Rozmýšľal som, čo ďalej. Kĺbové výživy a kolagénové injekcie do kolena boli len čiastočným riešením. Náhodou som natrafil na FUNkčness Centrum v Martine. Najprv  som to bral ako dočasnú kompenzáciu, že zamakám, nahradím beh, spestrím svoju aktivitu a snáď mi aj úkažu nejaké cviky na nohy. Možno zosilniem. Tak sme s manželkou išli mrknúť, keď bol “deň otvorených dverí” na 4. výročie FUNkčness do FUNkčnesspace-u. Boli tam ukážkové tréningy a my sme chceli skúsiť kruháč. Keď trénerka Andy ukázala na kruháči cviky, nebolo mi všetko jedno. Potom začala od nás klasicky  vyžadovať “šupy, bomby”, tak som sa v duchu modlil, aby som to nejako pretrpel. Bola to brutálna rozbíjačka a ja som ako “svetový” bežec ešte pol hodinu po cvičení chytal kŕče do celého tela. Jedno však vo mne z toho ostalo – pocit po tréningu – záplava endorfínov. To, čo mám tak rád. Vtedy som vedel, že toto chcem robiť.

Všetko zlé je na niečo dobré

Potom prišli prvé silové tréningy s trénerom Maťom a zistil som, že som naozaj slabý krémeš, že nie je všetko len beh, beh, beh. Ešte, že si ma tie baby zo skupiny nejako extra nevšímali. 

No dobre, kondícia z behu síce bola slušná ale dosť nekomplexná. Najmä moja vrchná časť tela. Stále nové cviky, programy, rôzne formy cvičenia, prípadne nejaké testovačky a výzvy. Veľmi ma to začalo baviť. S mojou krajšou polovičkou sme už niekoľko mesiacov súčasťou FUNkčness a s odstupom času vidím, že všetko zlé je na niečo dobré. V mojom prípade ma zdravotné problémy s kolenom doviedli k cvičeniu a ľuďom z tohto centra.

Tréneri Maťo a Andy sa stali pre mňa pohybovými vzormi. Skutočne ma inšpirovali nie len svojou silou ale celkovým zdravým životným štýlom, disciplínou, stravovaním a najmä tým, že na nich vidím, ako stále na sebe makajú a snažia sa zlepšovať. Táto filozofia mi veľmi imponuje. 

Jednostrannosť v pohybe = zdravotné problémy

Myslím si, že človek, ktorý na sebe nepracuje, začne rýchlo stagnovať. Toto platí samozrejme v každodennom živote. Dnes už viem, že top bežci cvičia aj silovo a hlavne celé telo. Je to naozaj dôležité a bez toho ich progres bude len krátkodobý. Zdravotné problémy ich skôr či neskôr bez komplexnejšej telovýchovnej prípravy dobehnú. Veľa mojich kamošov – bežcov si to však nechce pripustiť. Ja u seba vďaka pravidelnému cvičeniu jednoznačne vidím aj nárast bežeckej výkonnosti.

Tu by som sa však chcel pristaviť a pozrieť na to presne z opačného uhla. Dnes si mnohí chlapci idú trikrát do týždňa zacvičiť so železom, trošku “narastú” a zapózujú si pred zrkadlom. Zasa zanedbávajú kardio zložku a v skutočnosti reálnu silu nemajú, len dobre vyzerajú. Toto sa mi v našich kontrolovaných tréningoch najviac páči – kombinácia oboch foriem, silových aj kondičných a budovanie komplexnosti. 

Výzva – transformačný program 90tka

Všetci dobre vieme, aká je dnes situácia. Kvôli pandémii sú naše možnosti športovania obmedzené. Nemôžeme  chodiť do svojej obľúbenej pohybovne a veľmi ma zaujalo, keď Maťo prišiel s “transformačným programom” 90ka. Bral som to ako výzvu najmä z dôvodu, že ako to budem zvládať v dňoch pracovného vyťaženia. Ako sa prekonať v náročných a stresujúcich dňoch. Určite tiež vieme všetci, že doma nás to až tak nebaví a ťažšie hľadáme motiváciu. Vždy sa mi však páčilo heslo: “Kto chce, hľadá spôsoby a kto nechce, hľadá výhovorky.” Už som v dni 21/90 a občas mám toho plné zuby. Musím sa často  prekonávať. Snažím sa však dodržiavať hlavné body transformačného programu najmä, čo sa týka cvičenia ale aj stravy. S regeneráciou by to mohlo byt lepšie. 

Program 90ka už prináša aj prvé výsledky, konkrétne -3kg. Chcem zdôrazniť, že napriek tomu ako som pravidelne behal, moja váha stála zhruba na rovnakom čísle. Ako som začal s cvičením, dal som nejaké kg dole. Čo ma však viac teší je fakt, že som na páse vďaka cvičeniu  stratil -4cm.

Michal Kamenský premena

Michal Kamenský premena


Samozrejme tých zmien je viac. Pre mňa je však najpodstatnejšia zmena v mojej hlave. V budovaní disciplíny, vytrvalosti a vlastnej sebadôvery. Stále sme len na začiatku programu 90ka, ale dnes už viem, že ak mi zdravie vydrží a ak nelapím ten moderný vírus, tak vytrvám celých 90 dní a tým to neskončí. Viem, že vďaka tomuto procesu sa stávam zo dňa na deň silnejší a to nie len v oblasti cvičenia. Držte mi palce! Na záver by som rád  napísal, že som na svojom príklade chcel ukázať, ako cvičenie a teda aj aktuálny transformačný program 90ka má naozaj význam. Ak som niekoho inšpiroval tak ma to teší.


Motiváciu hľadám u trénerov i doma

Verím, že naša pohybovňa prekoná toto náročné obdobie lockdownu a opäť budeme môcť makať spolu. Trénerovi Maťovi a Andy skutočne vďačím za to, čo všetko ma naučili. Keď vidím ako makajú na sebe každý deň, aktuálne aj v rámci rovnakého programu 90tka, nabíja ma to energiou pokračovať vo svojej ceste.

Rovnako tak aj moja manželka Barborka, ktorá je súčasťou programu 90ka, mi je veľkou oporu a myslím si, že aj ona je človekom, ktorý si zaslúži obdiv. Je to makačka, ktorá v minulosti tiež odbehla dva maratóny. Dnes mi vytvára ideálne podmienky venovať sa športu, stará sa o domácnosť, o našu vyváženú stravu a napriek tomu, že náš dvojročný syn je strašný mamičkár, ktorý na nej doslova visí každý deň, poctivo maká. Plní všetky body programu. Je to moja veľká opora a motivácia.

Ľudia, pracujte na sebe. Nezabúdajte, že Vaše telo je jediné miesto, kde musíte žiť. Poctivá práca prináša svoje ovocie, preto platí naše heslo: skratky neexistujú. Želám Vám všetkým veľa zdravia a chuti na sebe pracovať.

Pre viac motivácie si prečítaj aj ďalšie články od funkčnessákov.